PİLATES VE TARİHÇESİ

11:08Pilatesin tarihçesine bakınca ilginç bir hikaye karşımıza çıkar. Küçüklüğünde bazı rahatsızlıklar geçirmiş ve bunların sonucunda vücut direnci azalmış olan Joseph Pilates, pek çok spor dalıyla yakından ilgilenir ve kendi kendine geliştirdiği bazı hareketlerle direncini yeniden kazanabildiğini fark eder. Bunlar üzerinde yoğun olarak çalışarak ortaya bir dizi egzersiz hareketi çıkarır ve 1912’de Pilatesin altyapı hareketlerini hazırlar. İngiltere’de hastanelerde rehabilitasyon çalışmalarında Pilates uygulamaya başlayan Joseph Pilates, 1. Dünya savaşı sırasında aile fertlerinden birinin Alman olması nedeniyle tutuklanarak kampa atılır. Bu dönemi iyi bir şekilde değerlendirerek, bugün dünyaca ünlenen Pilatesi savaş kampında bulunan hasta ve tutuklulara öğretmeye başlar. O yıllarda korkunç bir grip salgını yüzünden binlerce kişi ölürken Joseph Pilates’in eğitim verdiği kampta ölümcül vakalar yaşanmaz ve hatta hasta olan gruplarda iyileşmeler görülür ve Pilates bir teknik olarak ön plana çıkar.
Pilatesin amacı kilo vermek ya da kaslı bir vücuda sahip olmak değil, vücut direnci ve kondisyonunu sağlamaktır. Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğünü öngören denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanır. Kalça ve bel kemiği rahatsızlıklarını gidermek, iskelet dengesini kurmak, vücuda doğru nefes almayı öğretmek, dengeli bir duruşa sahip olmak, sağlıklı bir kemik yapısı, sırt ve bel ağrılarından kurtulmak, düz ve biçimli bir karına, ince bir bele sahip olmak da pilatesin amaçları arasında yer almaktadır.

Pilates 500’den fazla hareket içermektedir. Ancak pilateste amaç bu hareketlerin hepsini peşpeşe yapmak değil, işimize yarayacak olanları seçip düzenli bir şekilde uygulamaktır. Doğru yapıldığı takdirde diğer egzersizler gibi yorgunluk hissi vermeyen, hatta sağlık ve mutluluk getiren pilatesi uygulamak için en ideal yol bir eğitmen eşliğinde yapmaktır. Ancak bunun için fırsat bulamayanlar DVD’lerini ya da kitaplarını edinerek de temel pilates hareketlerini yapabilirler. Pilatesi uygulamak için özel bir malzemeye ya da özel bir mekana da ihtiyaç bulunmamaktadır. Sadece hareketlerinizi rahatlıkla yapabileceğiniz büyüklükte bir alan yeterlidir.
Pilatesin en güzel taraflarından birisi de ilk birkaç seanstan sonra farkı hemen hissediyor, kısa zamanda kendinizi çok dinç hissetmeye başlıyorsunuz.

You Might Also Like

0 yorum

Facebook